İstanbul
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2408.6
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66616.18$

5. ATLANTİK GEÇİŞİ İÇİN YEŞİL IŞIK YAKTI

5. ATLANTİK GEÇİŞİ İÇİN YEŞİL IŞIK YAKTI
2021 yılında Tolga E. Pamir kaptanlığında ilk defa bir Türk ekibinin katıldığı okyanus aşırı yelken yarışı Transaquadra’da bu sefer Pamir, tek başına bayrağımızı okyanus sularına taşıyacak.

Pamir, yarış organizasyonu tarafından gelen davet doğrultusunda tekrar Atlantik’i geçmek üzere hazırlıklara başladı. Solo sınıfında Avrupa’nın tecrübeli denizcilerine karşı tek başına bayrağımızı okyanusa taşıyacak Pamir, bu zorlu parkurla birlikte Atlantik’i 5. kez geçmiş olacak.  İlklere imza atan Tolga Pamir, bu kategoride yer alarak ilk ve tek Türk denizci olarak dikkat çekiyor.

Pamir, Transquadra için teknesi SUANA (Jeanneau Sunfast 3300) ile Fransa’nın La Rochelle şehrinde hazırlıklara başladı. Başarılı sonuçlarıyla La Rochelle Team Transquadra’ya da kabul edilen Pamir, açık deniz sporunun branşları arasında yer alan meteoroloji, taktik, strateji, fiziksel ve psikolojik hazırlık alanlarında tecrübeli danışmanlarla birlikte yarışa hazırlanacak. 

Transquadra’da Tolga Pamir, uluslararası Türk markaların desteğini bekliyor.

Tüm dünyadan sadece deneyimli yelkencilerin katılabildiği iki etaplı Atlantik aşırı açık deniz yarışı Transquadra; yarış heyecanını, sıradışı bir macera ile birleştiriyor. Transquadra, okyanus ötesi yarışlar arasında eşsiz bir etkinlik olarak konumlanıyor ve en zorlu okyanus yarışları arasında yer alıyor. 2021 edisyonunda 100’e yakın denizcinin katıldığı yarış hakkında Tolga Pamir, “Böyle bir davet almış olmak ülkemiz Açık Deniz Yelkenciliği için büyük bir adım. Eğer her şey yolunda giderse podyumla sonuçlanan bir başarı elde etmemize engel hiçbir sebep yok. Federasyonumuzun yönlendirmeleri, iletişim desteği ve uluslararası markalarımızla yan yana gelerek işin maddi bölümünü de çözeceğimize eminim” dedi.

Tolga Pamir, Türkiye Turu Rekoru ile Bir İlke İmza Atmıştı

2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ve bunu başaran ilk sporcu olan Tolga E. Pamir, 2022 yılında “Duo Challenge4seas” projesinde Sevda Ersezer ile aynı parkurda yeni bir rekora imza atmıştı. İkili, açık deniz yelken sporunda, kadınlara yönelik ön yargıları kırarak ve kadın-erkek eşitliğine dikkat çekerek ülkemizde bu branşın gelişimi için önemli bir kademe eklemiş oldu.

“Türkiye Turu Rekoru”, Dünya Rekorlar Listesine Alındı

WSSR (World Sailing Speed Record Council / Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) tarafından tekneye yerleştirilen özel tracker ile takip edilen Türkiye Turu Rekoru’nda, Pamir ve Ersezer’in süresi kayıt altına alındı. Bu takip doğrultusunda; rekor parkuru ve süresi, uluslararası rekorlar listesine tanımlanarak bir ilk gerçekleşmiş oldu. Pamir, “Bu organizasyonun uluslararası bir platformda tanınmasının, ülkemiz karasularında dünya yelkencilerinin katılımına ivme vereceğine inanıyorum. Bu tip rekorları takip eden ekip ve ekurilerin, önümüzdeki süreçte böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

Transquadra’da Tolga Pamir’e desteğe devam

Teknik malzeme konusunda MUSTO/Sportworks, NKE Marine Electronics ve NAUTIX destek olurken denizcilik sektörü dergisi Naviga yarışta Tolga Pamir’in iletişim sponsorluğu desteğine devam edecek.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!